مشاوره رایگان بگیرید : 921 5000 0911

اینستاگرام

موقعیت
سال ساخت
اندازه زمین
قیمت

انواع سند ملکی

آشنایی با انواع سند ملکی

همه ی ما بارها اسم انواع سند را شنیده ایم.اما خیلی ها تفاوت انواع سند ملکی را نمیدانیم.یا اگر بخواهیم ملکی را بخریم همیشه استرس اینکه آیا سند معتبری دارد یا نه با ما هست.امروز قصد داریم در این مقاله توضیحاتی راجع به انواع سند ملکی خدمت شما همراهان گرامی ارِاِِیه دهیم که بدون شک روزی به کار همه ما خواهد امد.

قرارداد پیمانکاری-قوانین قرارداد-پیمانکاری-پیمانکاری ساختمان

سند رسمی چیست؟

سند عبارت است از هر نوشته که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد.(طبق ماده ۱۲۴۸ قانون مدنی) و اما چه سندی،سند رسمی است؟

سندی رسمی است که در اداره ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی کشور،در حدود صلاحیت آن ها،یا نزد مامورین رسمی طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشد.(طبق ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی ) اگر سندی غیر این تعریف باشد،سند عادی است.

انواع سند،سند رسمی،سند ملکی،سند معتبر

انواع سند ملکی به شرح ذیل است:

 • سند مشاع
 • سند شش دانگ
 • سند مفروز
 • سند منگوله دار
 • سند تک برگ
 • سند اعیان
 • سند عرصه
 • سند وقفی
 • سند ورثه‌ای
 • سند المثنی
 • سند معارض
 • سند شورایی
 • سند وکالتی
 • سند بنچاق
 • سند رهنی

سند ملکی مشاع

 کلمه ی مشاع یعنی شریک بودن.کاربرد مشاع برای ملک وقتی است که یک ملک، چند مالک داشته باشد. به زبان ساده،سند مشاع سندی است که بین چند نفر تقسیم شده باشد.

بنابراین در سندهای مشاع هر کدام از شرکاء صاحب بخشی از یک ملک است و هر کدام سند رسمی دارند.از این جهت مسائل حقوقی فرآیند فروش یا خرید خانه مشاع کمی پیچیده‌تر از سندهای غیرمشاع است. برای خرید اینگونه ملک‌ها بهتر است قبل از هرکاری تحقیقات جامعی در این زمینه انجام دهید.

انواع سند-سند مشاع-سند ملک-ویژگی سند معتبر ملک

سند ملکی شش دانگ

سند ملکی شش دانگ یکی از انواع سند است که از معتبرترین هاست.وقتی میگوییم سندی شش دانگ برای کسی است یعنی کل ملک فقط و فقط متعلق به یک نفر است.سند شش دانگ یعنی شش جهت(شمال،جنوب،شرق،غرب،بالا و پایین) همه برای یک شخص است.بالا و پایین ملک،یعنی زیرزمین و بالای ملک هم برای فرد است.این سند مساعل حقوقی چندانی ندارد.

سند ملکی مفروز

سند مفروز یکی از انواع سند است که در میان اسناد در ایران پیچیده ترین قوانین را دارد.این سند،در مقابل سند مشاع می اید.مثلا چند نفر باهم یک زمین را به صورت مشاع سند زده باشند و یک نفر بخواهد بخش خود را جداگانه بسارد یا… .آن ملک باید به نسبت سهم مشاعی به هر کدام افراز شود.از همین جهت به این سند رسمی،سند مفروز میگویند.

سند ملکی تک برگ

یکی دیگر از انواع سند،سند ملکی تک برگ است.سند های قدیمی به شکل دفترچه ای بودند.سند تک برگ نوع جدیدی از انواع سند است. این نوع سند رسمی به صورت کامپیوتری تهیه میشود.(قبلا به صورت دستی نوشته میشد.)

اگر صاحب ملک،ملک خود را بفروشد، سند رسمی جدیدی برای خریدار تولید میشود. در سند تک برگ اطلاعات دقیق از ملک مثل موقعیت زمین،کروکی ساختمان و… وجود دارد.تغییر سند قدیمی به سند تک برگ باعث شد علاوه برا خوانایی بهتر،اصالت سند هم حفظ شود.به جهت تک صفحه ای بودن،نگهداری هم آسان تر شده است.

سند ملکی وقفی

سند وقفی یکی از انواع سند است. صاحب ملک ،ملک خود را وقف کرده است. اداره‌ی اوقاف اختیار واگذاری این ملک‌ها را دارد.سازمان اوقاف می تواند به صورت ۹۹ ساله این املاک را واگذاری کند.خرید و فروش اموال وقفی، بر طبق قانون،بدون هماهنگی  اداره اوقاف ممنوع است تخلف محسوب میشود. افرادی که با اجازه اوقاف ملکی در زمین اوقاف بنا کنند،می‌توانند فقط برای اعیان خود درخواست سند کنند.

سند ملکی المثنی

سند المثنی هم یکی دیگر از انواع سند است.سند المثنی به دلایل مختلفی میتواند صادر شود.دلایلی مثل :به سرقت رفتن سند، سوختن در آتش، و یا زلزله ،سیل که سند مفقود شود.صاحب سند با دراختیار داشتن مدارک مورد نیاز باید درخواست سند  المثنی دهد. مراحل مختلفی باید طی شود که نهایتا سند رسمی المثنی برای صاحب ملک صادر میشود.

سند ملکی عرصه و اعیان

از دیگر انواع سند،سند ملکی عرصه و اعیان است.این سند بیشتر در شهرهای بزرگ کاربرد دارد. چون درشهرهای بزرگ مثل تهران بیشتر منازل مسکونی به صورت آپارتمان هستند که عرصه و اعیان دارند.سند عرصه، سند ملکی مربوط به زمینی است که آپارتمان در آن ساخته شده و سند اعیان مربوط به سند ملکی واحدهایی است که بر روی آن زمین بنا گردیده است.

میزان سهم هریک از مالکین واحدها برای عرصه بستگی به اندازه و متراژ اعیان آن‌ها دارد. برای مشخص کردن میزان عرصه،میتوان با مراجعه به شهرداری یا سایر ادارات مربوط سهم خود را از عرصه معین کرد.اهمیت عرصه و اعیان زمانی بیشتر میشود که مالکین ساختمان قصد تخریب و ساخت دوباره داشته باشند یا ملک بین وراث بخواهد تقسیم شود.

سند ملکی ورثه‌ای

از انواع سند سند ملکی ورثه‌ای است.وقتی صاحب ملک فوت میکند وارثین می‌توانندمدارک را به اداره ثبت مربوطه تحویل دهند و اندازه سهم الارث خود درخواست صدور سند مالکیت کنند. مدارک مورد نیاز برای صدور سند ورثه‌ایشامل : تقاضای صدور سند مالکیت، گواهی حصر وراثت، فرم مالیاتی ۱۹ و اصل سند مالکیت مورث است.

سند ملکی تفکیکی

از انواع سند،سند ملکی تفکیکی است.باتوجه به معنای تفکیک میتوان متوجه شد این سند باید بین چند مالک تقسیم شده باشد.هرکدام از قسمت‌های تقسیم شده در قالب یک سند از هم تفکیک شده‌اند. سندملکی تفکیکی برای املاکی هستند که چند نفر در مالکیت آن با هم شریک اند. و این مدل از انواع سند مسائل حقوقی مخصوص به خود را دارند.

انواع سند-سند ملکی-سند تفکیکی

سند ملکی وکالتی

از دیگر انواع سند،سند ملکی وکالتی است.سند ملکی وکالتی به نام شخص یا اشخاص دیگری به عنوان وکیل فروشنده‌ی اصلی تنظیم شده است.گاهی احتمال دارد به دلایلی مثل بیماری، فوت و… یک یا چند نفر از طرف یک شخص وکالت داشته باشند. برای اینکه وکالت آنان اعتبار قانونی داشته باشد بایدوکالتشان به صورت محضری و قانونی ثبت شده باشد.لازم است دقت داشته باشید کلاهبردارن با جعل اسناد،قصد سواستفاده از شما را نداشته باشند.

سند ملکی معارض

یک نوع دیگز از انواع سند،سند ملکی معارض است.سند ملکی معارض به سندی میگویند که برای یک ملک معین با اندازه و حدود مشخص شده دو سند رسمی با اسامی و تاریخ متفاوت وجود داشته باشد.با استناد به تبصره ماده ۵ لایحه قانونی در مورد اشتباهات ثبتی و اسناد مالکیت معارض، دادگاه قانونی پس از بررسی‌های لازم هر کدام از دو سندی را که تعرض در ملک دیگری داشته باشند را حکم باطل شدن می‌دهد.

سند ملکی بنچاق

سند ملکی بنچاق از دیگر انواع سند است.درقدیم چون سیستم مدیریت ثبت اسناد مثل امروز پیشرفته و  الکترونیکی نبود، افراد برای توافق بین خود قراردادهایی می‌نوشتند. سپس برای تأیید صحت قرارداد آن‌ را نزدعالمان و اشخاص سرشناس که مردم آن ها را قبول داشتند،می‌بردند. اگر این قراردادها امضا و تایید افراد سرشناس را داشت، همه آن را قبول داشتند. این نوع سند ملکی، سند ملکی بنچاق گفته میشود.امروزه این اسناد مثل قدیم کاربرد ندارد.اما همچنان اعتبارشان بعد از تأیید صحت آن‌ها نزد مراجع قانونی مورد قبول است.

سند ملکی شورایی

یکی دیگر از انواع سند،سند ملکی شورایی است. سند ملکی شورایی یک سند عادی که توسط شورای محلی یک منطقه مهر شده باشد است.دقت کنید که این مدل از انواع سندچون عادی حساب می‌شود اعتبار سند رسمی را ندارد و برای تبدیل اش به سند رسمی، باید مراحل زیادی در اداره‌های ثبت اسناد گذراند.

سند ملکی منگوله‌دار

سند ملکی منگوله‌دار هم از انواع سند است.سندی است که یک منگوله دارد.سندهای منگوله‌دار اسنادی هستند که با یک نخ و یک تکه سرب پلمپ شده‌اند. پلمپ این اسناد توسط اداره‌ی ثبت اسناد ایجاد شده است که به عنوان تاییدیه آن میباشد. این پلمپ سند را به یک سند رسمی مطمعن تبدیل میکند. مالکیت این سندها قطعی می باشد و هیچ مشکلی در مسائل حقوقی آن نیست.

سند ملکی رهنی

از انواع دیگر سند رسمی، سند ملکی رهنی است.کاربرد سند ملکی رهنی وقتی است که در هنگام خرید خانه،خریدار بخواهد از وام یا تسهیلات آن ملک استفاده کند.درچنین مواقعی برای مدت زمان مشخصی که قرار است وام بازپرداخت شود،سند ملکی در رهن بانک قرار میگیرد و این موضوع در خود سند هم قید می‌گردد. منظور از رهن سند در بانک، گرو ماندن آن نیست؛ بلکه فقط در سند نوشته میشودکه این سند تا تاریخ معین در رهن بانک خواهد بود. سپس سند به خریدار تحویل داده می‌شود. اگر وام گیرنده در موعد مقرر وام خود نتوانست بپردازد بانکی که سند در رهن آن است، میتواند ملک را تصاحب کند.

سرقفلی
بازگشت به بالا
سلام رسول هستم مهندس عمران از دوران دانشجویی علاقه مند به حوزه املاک شدم و همیشه به این فکر بودم که یک مرجعی برای رفع نیاز های ملکی همشهریام به صورت گسترده ایجاد کنم که الان در خدمت شمام..

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید