مشاوره رایگان بگیرید : 921 5000 0911

اینستاگرام

موقعیت
سال ساخت
اندازه زمین
قیمت

انواع وام مسکن و شرایط آنها

انواع وام
اگه حوصله خوندن متن رو ندارید براتون ویدیو انواع وام مسکن رو هم آماده کردیم

وام مسکن بانک مسکن

بانک مسکن به عنوان اصلی‌ترین بانک در زمینه وام مسکن شناخته شده است و طرح‌های مختلفی برای وام مسکن دارد. اگر به دنبال گرفتن وام مسکن از بانک مسکن هستید، می‌توانید با مراجعه به سایت بانک مسکن، از میزان سود سپرده ها و اقساط این تسهیلات مطلع شوید. در ادامه به شرح، بررسی و تحلیل وام های بانک مسکن می‌پردازیم.

انواع وام مسکن بانک مسکن

امروزه با تسهیلات ارزشمندی که بانک مسکن در اختیار افراد قرار می‌دهد، امکان خرید برای همه به وجود آمده. اگر با کمی پس انداز عاقلانه و یاری بانک مسکن، شرایط گرفتن وام مسکن را بررسی کنید در آینده‌ای نه چندان دور صاحب خانه خواهید شد. نکته مهم در مورد وام مسکن، شناخت انواع وام های سیستم بانک مسکن است که امتیازات ویژه‌ای هم برای زوج های جوان و هم برای افرادی که مجرد و تک نفره هستند، دارد. در زیر انواع وام مسکن بانک مسکن را آورده‌ایم، البته دقت شود که میزان این وام که در زیر آمده است، سقف وام بانک مسکن برای ساکنین شهر تهران بوده و اگر به دنبال خرید آپارتمان در تهران هستید، این جدول مناسب شماست. البته این میزان در شهرهای مختلف متفاوت است و در همین مقاله به بررسی آن‌ها نیز می‌پردازیم. انواع وام مسکن بانک مسکن عبارتند از:

  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن جوانان (وام ۲۵۰ میلیون تومانی)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم (وام ۱۶۰ میلیون تومانی ویژه زوجین)
  • وام بانک مسکن از محل اوراق (وام ۱۰۰ میلیون تومانی ویژه زوجین)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم (۸۰ میلیون تومانی)
  • وام بانک مسکن از محل اوراق ممتاز (۶۰ میلیون تومان)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن (۲۰ میلیون تومان)
  • وام بانک مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن (۱۲ میلیون تومان)
♦ اگه هنوز با انواع سند آشنایی نداری کلیک کن ♦

وام مسکن جوانان (وام ۲۵۰ میلیون تومانی)

طبق گفته‌ی بانک مسکن، حساب پس انداز مسکن جوانان ماهیتا یکی از انواع حساب‌های سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت بوده، که دارنده حساب قادر می‌باشد با رعایت برنامه سپرده گذاری ارائه شده توسط بانک، در بلندمدت با شرایط خاص استثنائی از مزایا و تسهیلات ویژه حساب مذکور برخوردار گردد.

شرایط وام مسکن جوانان

سقف تسهیلات در وام مسکن جوانان در تهران ۲۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ (​کرج، مشهد، تبریز ، اصفهان ، کرمانشاه،اهواز، قم و شیراز) ۲۱۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۸۴ میلیون تومان می‌باشد. نرخ سود فروش اقساطی در این وام ۹ درصد بوده، و مدت بازپرداخت آن ۲۰ سال است. معمولا مدت انتظار برای دریافت این وام بین ۵ تا ۱۵ سال است.

برای افرادی که در سال ۱۳۹۸ حساب جدیدی افتتاح می‌کنند، حداقل مبالغ واریزی ماهیانه در هر سال به شرح زیر است:

وام ازدواج

شرایط فرد برای دریافت وام مسکن جوانان

برای دریافت وام مسکن جوانان، لازم است حداقل سن ۱۸ سال باشد و فرد در بانک مسکن، حساب «پس انداز مسکن جوانان» خود را افتتاح کند. پس از افتتاح حساب، فرد می‌تواند سپرده گذاری خود را با واریز حداقل مبلغ ماهیانه (به صورت یک‌جا در ابتدای دوره، یا به دفعات) آغاز کند. در صورتی که تمایل به دریافت این وام دارید، می‌توانید با این لینک از شرایط کامل دریافت این وام مطلع شوید.

شرایط ملکی که با وام مسکن جوانان می‌توان آن را خرید

در وام مسکن جوانان، سقف تسهیلات به ملک‌هایی تعلق می‌گیرد که از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آن‌ها بیش از ۲۵ سال نگذشته باشد. در صورتی که بیشتر از ۲۵ سال (و حداکثر ۳۰ سال) از تاریخ صدور اولین جواز یک ساختمان گذشته باشد، سقف تسهیلات قابل پرداخت از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان در شهر تهران، در شهرهای بزرگ، و سایر مناطق، به ترتیب ۴۵، ۴۰ و ۳۵ میلیون تومان و در تسهیلات زوجین به ترتیب ۸۰، ۷۰ و ۵۰ میلیون تومان خواهد بود.

وام مسکن زوجین

وام مسکن زوجین (وام ۱۶۰ میلیون تومانی)

یکی از تسهیلاتی که بانک مسکن به زوجین ارائه می‌دهد، «وام مسکن زوجین» است. جالب است بدانید طبق تصویب شورای پول و اعتبار در سال ۹۸ سقف شرایط وام مسکن افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.در ادامه به بررسی وام مسکن زوجین، انواع آن و شرایط هر کدام می‌پردازیم.

شرایط ملکی که با وام مسکن زوجین می‌توان آن را خرید

برای دریافت این وام، ملک مورد نظر باید شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰ و تایید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات مشابه) را داشته و از تاریخ صدور پروانه ساختمانی (جواز ساخت) آن بیش از ۲۵ سال نگذشته باشد.

شرایط وام مسکن یکم برای زوجین (نحوه گرفتن وام ۱۲۰ میلیونی مسکن)

سقف تسهیلات در وام مسکن زوجین در شهر تهران ۱۶۰ میلیون تومان (۸۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین)، در شهرهای بزرگ (​کرج، مشهد، تبریز ، اصفهان ، کرمانشاه،اهواز، قم و شیراز) ۱۲۰ میلیون تومان (۶۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین) و در سایر شهرها مبلغ ۸۰ میلیون تومان (۴۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین) خواهد بود. نرخ سود فروش اقساطی در این وام ۸ درصد بوده و مدت بازپرداخت آن ۱۲ سال می‌باشد.

نکته مهم در شرایط گرفتن وام مسکن از نوع صندوق پس انداز یکم یا خانه اولی ها، تفاوتی است که مقدار نرخ سود با تسهیلات اوراق دارد. کاهش نرخ سود در سالیان اخیر بسیار به صرفه و حدود ۹ درصد بوده است و شرایط گرفتن وام برای متقاضیان را راحت تر از قبل کرده است.

شرایط وام مسکن زوجین با اوراق ممتاز

برخلاف وام مسکن زوجین برای خانه اولی ها که تسهیلات آن از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم ویژه زوجین پرداخت می‌شد، در «وام زوجین با اوراق ممتاز»، تسهیلات از محل اوراق ممتاز، برای زوجین و به منظور خرید واحد مسکونی به متاهلین واجد شرایط، پرداخت می‌گردد. در این وام، نرخ سود فروش اقساطی ۱۷.۵ درصد بوده و حداکثر مدت بازپرداخت ۱۲ سال است. در صورت تمایل برای دریافت این وام می‌توانید در این لینک توضیحات جامع بانک مسکن را برای شرایط کامل دریافت آن بخوانید. در ادامه به شرح «دریافت وام مسکن با اوراق بانک مسکن» می‌پردازیم.

دریافت وام مسکن با اوراق بانک مسکن

زوج های جوانی که قصد گرفتن وام از بانک مسکن را دارند، ابتدا می‌بایست یک برگ از اوراق بهادار را خریداری کنند. اگر یک برگ اوراق خریداری کنند، مبلغ آن در بازار سرمایه، ۷۵ هزار تومان می‌باشد. این یک برگ مناسب مبلغ ۵۰۰ هزار تومان وام است. به عنوان مثال اگر قرار باشد در این حالت شرایط گرفتن وام مسکن، مبلغ ۵۰ میلیون تومان از تسهیلات وام بانک مسکن برخوردار شوید باید به تعداد ۱۰۰ برگ اوراق خریداری کند.

مزیت این نوع شرایط گرفتن دریافت وام این است که اشخاص وام گیرنده دیگر نیاز نیست زمان زیادی صرف کنند و برای رسیدن نوبت وام خود، در صف شلوغ افرادی که منتظر دریافت تسهیلات بانکی هستند، باشند. بلکه بعد از خریداری اوراق به سرعت و در اولین فرصت شرایط گرفتن وام مسکن مهیا می‌شود و اقدامات لازم برای این فرایند شکل می‌گیرد.

وام مسکن

شرایط گرفتن وام مسکن یکم

شرایط گرفتن وام مسکن خانه اولی ها، از نظر سنی برای متقاضیان دریافت وام که تک نفره هستند، هجده سال تمام است. در حالت کلی وام مسکن بانک مسکن برای متقاضی وام مسکن زوجین و کسانی که انفرادی هستند قابل پرداخت است. همچنین متقاضیانی که تک نفره هستند باید درآمدی مستقل از خانواده داشته باشند تا در بازپرداخت به مشکل نخورند. شرایط گرفتن وام مسکن با تسهیلات سه ساله همراه است. وام صندوق پس انداز یکم یا وام مسکن خانه اولی ها با تصویب بانک مسکن و شورای پول اعتبار انجام می‌گیرد.

وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن

طرح ۱ و ۲ بانک مسکن

اواخر مهر بود که بانک مسکن طرح ۱ و ۲ را تصویب کرد که به موجب آن همزمان با سپرده گذاری با حداقل سپرده ۱۰ میلیون تومان، در ازای درصدی از مبلغ سپرده، تسهیلاتی با سقف ۲۰۰ میلیون تومان و به صورت میان مدت به فرد پرداخت می‌شود، که این مبلغ معادل ۸۵ درصد میزان سپرده خواهد بود. نرخ سود سپرده گذاری در این طرح بانک مسکن، به صورت نرخ سود علی الحساب سالانه دو درصد است. نرخ سود تسهیلات نیز سالانه یک درصد است.

شرایط طرح ۱ و ۲ بانک مسکن

حداکثر مدت بازپرداخت در این طرح ۶۰ ماه است. البته تسهیلات گیرنده می‌تواند در قرارداد خود مدت زمان کمتری را برای بازپرداخت به بانک اعلام کند. این وام بانک مسکن، برای خرید کالا یا خرید خدمات است، برای مثال با این وام می‌توان مسکن یا خودرو خرید و یا حتی شهریه دانشگاه را پرداخت کرد! وام مسکن بانک مسکن در طرح ۱ و ۲، برای هر فرد حقیقی مجاز به اخذ تسهیلات و حتی اشخاص حقوقی معرفی شده توسط وی و همچنین بستگان درجه یک او تعلق می‌گیرد.

اقساط بانک مسکن

اگر میخواهید قسط وام خود را که از بانک مسکن گرفته اید، محاسبه کنید، میتوانید با مراجعه به سامانه بانک مسکن و وارد کردن شماره کارت تسهیلات خود، از مقدار آن مطلع شده و نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. با در نظر گرفتن ۱۷.۵ درصد و ۱۲ ساله بودن نرخ سود تسهیلات بانک مسکن، حداکثر مبلغ اقساط برای هر فرد حدود ۲ میلیون و ۳۳۱ هزار تومان و برای زوجین حدود ۳ میلیون و ۹۹۷ هزار تومان خواهد بود. در نتیجه مبلغ تسهیلات دریافتی برای افراد ۱۴۰ میلیون تومان خواهد بود که با افزوده شدن بیش از ۱۹۵ میلیون تومان در ۱۲ سال مجموع بازپرداخت آن به بیش از ۳۳۵ میلیون تومان میرسد. همچنین برای زوجین نیز با دریافت ۲۴۰ میلیون تومان تسهیلات، مبلغ کل بازپرداخت در طول ۱۲ سال بیش از ۵۷۵۵ میلیون تومان خواهد بود.

مراحل و شرایط گرفتن وام با سند خانه

سند ملکی خریداری و ثبت شده در دفاتر ثبت اسناد را به بانک مسکن ارائه دهند. اسناد عادی همچون مبایعه نامه که در آژانس های معاملات ملکی معتبر نوشته شده است، برای دریافت وام با سند خانه کافی نیست و حتما می‌بایست مدارک اصلی خرید ملک ارائه گردد. در تمام مراحل گرفتن وام با سند ملک، توجه به نظر کارشناسان بانک مسکن، جهت خرید و فروش سند بین خریدار و فروشنده تا قبل از دریافت سند اصلی ملک و همچنین گرفتن وام مسکن را فراموش نکنید!

 

شرایط وام مسکن بدون سپرده چیست؟

طبق قوانین جدیدی که در بانک مسکن حاکم شده است و متقاضیان زیادی را برای دریافت وام خرید مسکن به سمت خود جذب کرده است، دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاری است. شرایط این نوع وام به این صورت است که در کنار میزان درخواست وام خود همراه با خرید اوراق مربوطه، ۲۰ میلیون تومان وام بیشتر دریافت می‌کنید. مزیت گرفتن وام مسکن بدون سپرده با دریافت مبلغ اضافی ۲۰ میلیون تومانی، عدم خرید اوراق بابت این مبلغ است. توجه به این موضوع الزامی است که این مبلغ در صورتی به متقاضی تعلق می‌گیرد که حداکثر وام مربوط به شهر خود را تقاضا کند.

به عنوان مثال اگر در شهر تهران وام مسکن زوجین توسط زوج های عزیز دریافت گردد، سقف آن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود. سپس ۲۰ میلیون تومان وام دیگر به نام وام جعاله در کنار این مبلغ دریافت می شود. به دلیل نوع وام مسکن یعنی بدون سپرده بودن آن ۲۰ میلیون تومان دیگر وام مسکن زوجین به این عزیزان تعلق می‌گیرد که در نهایت وام مسکن بانک مسکن برای زوجین ۱۴۰ میلیون تومان خواهد بود. به طور کلی سقف تقاضای وام در حالت ترکیبی، یعنی تسهیلات خرید اوراق، بدون سپرده گذاری و جعاله، به ترتیب برای زوجین در تهران و شهرستان ها ۱۴۰ میلیون، ۱۲۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود و برای افراد تک نفره ۹۰ میلیون، ۸۰ میلیون و ۷۰ میلیون است.

وام مسکن بازنشستگان

طبق آیین نامه اعطای تسهیلات خرید مسکن به بازنشستگان که به تازگی تصویب شده است، بانک مسکن به بازنشستگان (بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی) وام خرید مسکن میدهد. سقف این تسهیلات در «تهران و شهرهای بزرگ» ۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها و روستاها ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

نرخ سود تسهیلات وام مسکن بازنشستگان بانک مسکن در تهران ۹ درصد، در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۷ درصد و در سایر شهرها و روستاها ۴ درصد میباشد که مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات با احتساب دوران مشارکت مدنی ۱۰ ساله است. اقساط این وام مستقیما از حقوق بازنشستگان کسر خواهد شد. (دقت کنید که این وام مسکن به واحدهای مسکونی زیر ۱۵ سال پرداخت میشود.)

شرایط بازنشستگان متقاضی این وام

بازنشستگان گرامی و همسران آن ها که متقاضی دریافت وام مسکن بازنشستگی هستند، در ۱۰ سال گذشته نباید صاحب ملکی بوده باشند و یا پیش از این از تسهیلات خرید و ساخت مسکن استفاده کرده باشند. همچنین باید حداقل ۵ سال از بازنشستگی آن ها گذشته باشد و هر چه این زمان بیشتر باشد، اولویت آن ها برای دریافت این وام بیشتر خواهد شد.

آموزش نحوه دریافت وام مسکن

آپارات بانک املاک آمل

در ادامه و در قالب یک فایل ویدئویی و یک فایل صوتی، تمام شرایط وام های مختلف بانک مسکن و نحوه‌ی دریافت وام رو، برای کسانی که به دنبال خرید ملک با وام مسکن بانک مسکن هستند، رو به طور کامل توضیح دادیم.

بازگشت به بالا
سلام رسول هستم مهندس عمران از دوران دانشجویی علاقه مند به حوزه املاک شدم و همیشه به این فکر بودم که یک مرجعی برای رفع نیاز های ملکی همشهریام به صورت گسترده ایجاد کنم که الان در خدمت شمام..

پاسخی بگذارید